Anasayfa » Bilim Dalları » Antibakteriyel sabunların hiç bir etkisi yok mu ?

Antibakteriyel sabunların hiç bir etkisi yok mu ?

Antibakteriyel sabunların hiç bir etkisi yok mu ? ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından dün yapılan bir açıklamada antibakteriyel sabun ve jellerin ‘en iyi ihtimalle etkisiz, en kötü ihtimalle kamu sağlığına zararlı’ olduğu belirtildi.
ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), tıp camiası ve tüketici gruplarının yoğun taleplerinin ardından antibakteriyel sabun ve jellere karşı “operasyon” başlattı. FDA tarafından dün yapılan bir açıklamada antibakteriyel sabun ve jellerin “en iyi ihtimalle etkisiz, en kötü ihtimalle kamu sağlığına zararlı” olduğu belirtildi. FDA, üreticilerden, antibakteriyel kimyasal kullanılan bu ürünlerin hastalıkları ve enfeksiyonların yayılmasını önlemede normal sabun ve sudan daha etkili oldukları ve uzun süreli kullanımının güvenli olduklarına dair kanıt sunmalarını istedi. Aksi halde firmalardan ürünlerini yeniden formüle ederek formüllerinden antibakteriyel kimyasalları ve etiketleri çıkarmaları istenecek. Bu durum da antibakteriyel ürünlerin pazardan çekilmesi anlamına gelecek.

Bilimsel kanıt bulunmuyor
Yapılan çok sayıda araştırmaya göre, tüm dünyada milyonlarca insan tarafından kullanılan bu ürünlerin normal sabuna göre üstünlükleri olduğunu gösteren bilimsel kanıt bulunmuyor. Aksine, antibakteriyel sıvı sabunlarda bulunan ‘triklosan’ ve kalıp sabunlarda bulunan ‘triklokarban’ adlı kimyasalların kanser, hormon bozuklukları, kas fonksiyon bozuklukları, astım ve alerji gibi hastalıklara yol açtığına dair veriler bulunuyor. Araştırmalara göre bu kimyasalların ortaya çıkardığı bir diğer tehdit de dirençli bakterilerin ortaya çıkması.
FDA’nın İlaç Araştırma ve Geliştirme Merkezi Direktörü Janet Woodcock, “Söz konusu ürünlerdeki maddelerin faydalarının daha fazla olduğunun net bir şekilde gösterilmesi gerekiyor” dedi.

Antibakteriyel

 

Kaynak : gundem.milliyet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.