Anasayfa » Bilim Dalları » Bitki Esaslı Reçinelerle Daha Yeşile

Bitki Esaslı Reçinelerle Daha Yeşile

Bitki Esaslı Reçinelerle Daha Yeşile. Uçaklar, elektronik cihazlar ve güneş pilleri talep görüyor ancak bu malzemeleri bir arada tutan malzemeler ( epoksi termosetler ) çevre dostu değiller. Şimdi, bir grup araştırmacı ACS’nin Macromolecules gazetesinde, cihazları “daha yeşil” hale getirebilecek bitki tabanlı bir termoset oluşturduklarını bildirdi.

Termosetler, sertleştiğinde yapıları güçlü ve kararlı hale getiren reçinelerdir.

Termosetler bir şekle dönüştürüldükten sonra, tipik olarak ayarlanır ve yeniden işlenemez. Bu malzemeler sıklıkla elektronik, alet ve uçakta yapıştırıcılar ve kaplamalar olarak kullanılırlar. Ancak epoksi termosetlerin çoğu yenilenemez malzemelerle yapılır ve bazıları çevreye zarar verebilecek maddeler içerir. Ve yapıları nedeniyle parçalanamazlar veya geri dönüştürülemezler. Bitki bazlı termosetler ticari olarak temin edilebilir ancak bunlar genellikle zayıf ve kolayca kırılabilir. Jian-Bing Zeng ve meslektaşları, güvenli ve güçlü bir bitki tabanlı termoset üretmek istediler.

Ekip, bir bitkiden türetilmiş hint yağı bileşenleri kullanılarak hazırlanmış yeni bir kür ajanı geliştirdi. Araştırmacılar ajanı soya fasulyesi bazlı bir epoksi termoset üzerine kullandıklarında ( aynı zamanda bir bitkiden türetildiyse ) daha da kristalleşti. Bu, malzemeyi daha güçlü, daha dayanıklı ve daha ısıya dayanıklı hale getirdi. Buna ek olarak, ışık, soya bazlı termosetten geçmeyi başardı ve bu potansiyel olarak güneş pilleri gibi uygulamalar için idealdir.

Çalışma ile ilgili daha fazla bilgiye ulaşmak için : http://pubs.acs.org/doi/abs/10.1021/acs.macromol.7b01068

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.