Anasayfa » Bilim Dalları » CERN’de, İlk Kez Işığın Işıkla Saçılması Olan Yüksek Enerjili İki Foton Etkileşimi Kanıtlandı
ATLAS dedektöründe ölçülen, iki fotonun etkileşime girdiği ve yön değiştirdiği çok nadir bir süreç olan ışık-ışık saçılımı için örnek bir betimleme

CERN’de, İlk Kez Işığın Işıkla Saçılması Olan Yüksek Enerjili İki Foton Etkileşimi Kanıtlandı

CERN’de, İlk Kez Işığın Işıkla Saçılması Olan Yüksek Enerjili İki Foton Etkileşimi Kanıtlandı. Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’nin (CERN) ilk kez ışığın ışıkla saçılması olan yüksek enerjili iki foton etkileşiminin kanıtını gözlemlediği bildirildi.

CERN’de ATLAS deneyini yürüten ekipte yer alan fizikçiler, ışığın temel birimi olan foton parçacıklarından ikisinin birbirlerine çarpıp yön değiştirdiğinin ilk dolaysız kanıtını keşfetti.

Keşfin ayrıntıları “Nature Physics” dergisinde yayımlandı.

Büyük Hadron Çarpıştırıcısı‘nda 2015 yılından bu yana kayıt altına alınan 4 milyardan fazla veriyi inceleyen bilim adamlarının, foton çarpışmasına aday 13 durum tespitinde bulunduğu belirtildi.

Bilim adamları, keşifle, kuantum elektrodinamiğinde daha önce bu konuda yapılan tahminlerin doğrulandığını kaydetti.

ATLAS Fizik Koordinatörü Dan Tovey, “Bu dönüm noktası niteliğinde bir sonuç, ışığın yüksek enerjide kendisiyle etkileşime girdiğinin ilk doğrudan kanıtı.” ifadesini kullandı.”Bu kanıtların bulunması, ATLAS dedektörü için hassas bir yeni tetikleyicinin geliştirilmesini gerekli kılıyor”.

Hızlandırıcı, kurşun iyonlarını benzeri görülmemiş çarpışma hızlarında çarpıştığında, ışığın-ışıkla saçılımı için kanıt elde etmek gerçek bir olasılık haline geldi.

Ağır iyonların çarpışmaları, ışığın-ışıkla saçılımı incelemek için eşsiz bir temiz çevre sağlar.

Kurşun iyonlarının demetleri hızlandığı için, onu çevreleyen fotonların muazzam bir miktarı üretilir. İyonlar ATLAS dedektörünün merkezinde buluştuğunda çok az çarpışırlar, ancak çevresindeki fotonlar etkileşime girebilir ve birbirlerini dağıtabilir. Bu etkileşimler “ultra-peripheral çarpışmalar” olarak bilinir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.