Anasayfa » Bilim Dalları » Kimya Nobel Ödüllü, Karbokatyon Kimyası ve Alternatif Enerji Teknolojileri Uzmanı George Olah Yaşamını Yitirdi
George A. Olah ( sağda )

Kimya Nobel Ödüllü, Karbokatyon Kimyası ve Alternatif Enerji Teknolojileri Uzmanı George Olah Yaşamını Yitirdi

Kimya Nobel Ödüllü, Karbokatyon Kimyası ve Alternatif Enerji Teknolojileri Uzmanı George Olah Yaşamını Yitirdi. Güney Californiya Üniversitesi’nden Organik Kimya Profesörü George A. Olah, Donald P. ve Katherine B. Loker, ile 1994 Nobel Kimya Ödülü sahibi olmuştu. 89 yaşında yaşımını yitirdi.

Olah, fizik ve bilimsel açıdan 40 yıl önce, sülfürik asitten daha güçlü antimon pentaflüorür ve fluorosülfonik asitten oluşan “süper asit” ten yeni kullanım alanlı uzun ömürlü Karbokatyonlar elde etme çalışmaları ile uluslararası kimya ünvanı kazandı.

Olah bu kısa süren türlerin ömrünü uzatarak, NMR spektroskopi, X-ışını fotoelektron spektroskopisi ve diğer yöntemlerle doğrudan onları saptayabildi. Bu çalışma, hızla ilerlemiş ve reaktif ara maddeler ve organik reaksiyon mekanizmaları çalışmasını büyük ölçüde yaygınlaştırmıştır. Çalışmalar, sonunda Olah’ın Nobel Ödülünü almasını sağladı.

Flor kimyasalında yapılan araştırmalara ek olarak, Olah ve USC’den meslektaşı G.K. Surya Prakash geçtiğimiz günlerde metan ve karbon dioksiti metonole dönüştürmek için gereken kimyasal dönüşümlere odaklandı.

USC araştırmacıları, metanol kullanımını destekleyen teknolojiyi geliştirme konusunda, hidrojen üretmeden metanolden elektrik üretmek için direkt bir metanol yakıt hücresi geliştirdiler. Ekip ayrıca, sera gazı karbon dioksiti metonole indirgemek için katalitik prosesler geliştirdi.

Bu yeşil teknolojinin endüstriyel gelişmesinde, Uluslararası Karbon Geri Dönüşüm Merkezi isminde, 2012 yılında İzlanda’da dünyanın ilk ticari CO2 yenilenebilir metanol fabrikasına faaliyete geçti. Yıllık olarak 5.500 ton CO2 geri dönüştürüyor ve benzin karışımlarında kullanılan metanol’den yaklaşık 5 milyon Lt üretiyor.

2005 yılında ABD Kimya Topluluğu‘nun en büyük onuru olan Priestley Madalyasını kazanan OLAH, C & EN ile yapılan bir röportajda Petroleum Chemistry‘te ACS Ödülüne kıyasla hiçbir ödülün daha fazla önemi olmadığını belirtmişti.

40 yıldan fazla bir süredir Ola ile çalışan Prakash, “İnanılmaz bir adam ve vizyon sahibi büyük bir kimyagerdi, ayrıca her zaman neşeli ve çok samimi bir akıl hocası ve öğretmendi” diyor.

Kaynak : ACS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.