Anasayfa » Genel » Ekonomi » Titanyum Dioksit Kanserojen Şüphesi İle Sınıflandırılabilir

Titanyum Dioksit Kanserojen Şüphesi İle Sınıflandırılabilir

Titanyum Dioksit Kanserojen Şüphesi İle Sınıflandırılabilir. Avrupa Kimyasallar Ajansı (ECHA/AKA) Risk Değerlendirme Komitesi, CLP Tüzüğü gereği titanyum dioksitin solunum yoluyla kansere yol açtığına dair şüpheler içerdiğine dair bilimsel kanıtları kabul etti. Nihai karar da böyle çıkarsa, titanyum dioksit eğer kanserojen kategori 2 olarak sınıflandırılacak.

En yaygın kullanılan beyaz pigment olan titanyum dioksitin kullanım alanları arasında gıda, kozmetik ve eczacılık ürünleri gelmekte, ayrıca boya, plastik, kağıt endüstrilerinde de beyazlık ve opaklık sağlayan pigment olarak yaygın uygulamaları bulunuyor. (ECHA Basın Bülteni)

PAH için yeniden görüş alınıyor

Bu arada ECHA, REACH Kısıtlamalar Listesi 50. Girişte yazan poliaromatik hidrokarbon bileşikleri ile ilgili olarak 50. girişin 8.paragrafında yazan ‘gözden geçirmenin’ yapılması amacıyla bilgi arayışına çıktı.

Gözden geçirme, 50.giriş 8. paragrafında; “Komisyon, yeni bilimsel bilgiler ışığında PAH’ların buradaki eşyalardan salınım da dahil olmak üzere 5. ve 6. paragraflardaki limit değerleri, alternatif ham materyallere ilişkin bilgileri 27 Aralık 2017’ye kadar gözden geçirecek ve akabinde gerekli ise ilgili paragrafları düzeltecektir” ifadesinden kaynaklanıyor. 5. ve 6. Paragraflar, halka satılan ürünler ve çocuk eşyalarının kauçuk ve plastik bileşenlerindeki kısıtlama limitlerini belirliyor.

Kanserojen şüphesi olan PAH bileşikleri hakkındaki bilgi ve yorumların en geç 31 Temmuz tarihinde ECHA’ya gönderilmesi isteniyor. Bilgi istenen konular:
• REACH Kısıtlamalar Listesi 50. Girişte yer alan PAH’ların içerikleri ve bu bilgiyi almak için kullanılan analitik metotlar
• Alternatif düşük PAH içeren hammaddelerin (özellikle karbon siyahı ve dolgu maddesi yağları) uygunluk ve mevcudiyeti.

Kaynak : İMMİB

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.